Chatfuel – sekwencje – podstawy

Wyświetlanie 'Default message' w Chatfuel tylko raz

Dzisiejszy wpis jest dla tych, który zainteresowani są tworzeniem chatbotów w Chatfuel i chcą poznać lub pogłębić wiedzę o tej platformie. Zaczniemy od podstaw, a jednym z podstawowych elementów dostępnych w Chatfuel są tzw. sekwencje (ang. sequence). Czym są sekwencje w Chatfuel?

Sekwencje to grupa, najczęściej powiązanych ze sobą, wiadomości wysyłanych do użytkowników w wybranych odstępach czasu. Taką sekwencje definiuje się w Chatfuel jako osobny blok, ustalając jednocześnie ile czasu musi minąć między jedną wiadomością a kolejną. Kiedy możemy używać sekwencji?

 • kiedy chcemy prowadzić aktywną interakcję z użytkownikiem, a nie czekać, aż sam się odezwie
 • gdy chcemy stworzyć bota, który w ustalone dni przypomina nam o czymś, np. fitness chatbot, który wysyła nam plan treningowy na dany dzień

Tworzenie sekwencji

Krótki wstęp teoretyczny za nami, a teraz przyszedł czas na praktykę. Aby móc zaimplementować sekwencje musimy najpierw stworzyć nowego chatbota w Chatfuel. W tym celu po zalogowaniu (i rejestracji, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy) dodajemy bota bez template’u (Blank Bot) i zmieniamy mu nazwę. Ja go nazwałem „Chatfuel – poradnik”, bo mam zamiar go rozwijać wraz z przedstawianiem kolejnych możliwości. Zaraz po dodaniu nasz bot składa się z:

 • Wiadomości powitalnej, czyli wiadomości, która pojawi się użytkownikowi kiedy zacznie interakcję z chatbotem
 • Domyślna wiadomość, wysyłana wtedy, gdy chatbot nie wie w jaki sposób odpowiedzieć użytkownikowi ( o tej wiadomości napiszę w innym poście)

Chatfuel sekwencje podstawy

Pierwsza  i bardzo ważną czynnością jaką musimy zrobić tworząc chatbota to zmiana wiadomości powitalnej. Dlaczego to jest tak ważne? Ponieważ to pierwsze co zobaczy użytkownik gdy rozpocznie rozmowę z chatbotem, jak wiadomo pierwsze wrażenie jest najważniejsze. W związku z tym musimy użytkownikowi przedstawić i wyjaśnić czym zajmuje się chatbot, w czym może mu pomóc, a wszystko to w jak najbardziej interesującej formie.

W naszym chatbocie zmieniłem wiadomość powitalną na następującą:


Chatfuel sekwencje podstawy

Tutaj oprócz tekstu, który może być dla jednych bardziej interesujący, a dla innych mniej, zwróciłbym uwagę na kilka dostępnych elementów:

 • zmienna {{first_name}}  – w tym przypadku zmienna ta oznacza pierwsze imię pobrane z profilu Facebook’owego
 • logo Chatfuel – obrazek to jeden z elementów dostępnych do urozmaicenia rozmowy z użytkownikiem
 • typing – element, który symuluje odpisywanie użytkownikowi, pozwala urealnić konwersację z chatbotem
 • emoji – piktogramy wzbogacające konwersację z chatbotem, dostępne ikony można znaleźć TU

Kolejnym krokiem będzie dodanie sekwencji. Aby to zrobić klikamy ‚Add sequence or group’, wybieramy ‚Sequence‚ i podajemy nazwę sekwencji.

Chatfuel sekwencje podstawy
Kliknij, aby obejrzeć video

Tak jak wspomniałem wcześniej, sekwencja to kilka następujących po sobie wiadomości wysyłanych w ustalonym odstępie czasu. Na potrzeby naszego chatbota dodam 3 wiadomości, które pokażą się z jednominutową przerwą. Aby to zrobić w nowo dodanej sekwencji pozostawić musimy 3 wiadomości, a przy każdej z nich wybrać z dropdown’a opcję ‚After 1 minute’. Powinno to wyglądać między innymi tak:

Chatfuel sekwencje podstawy

Każda z wiadomości z sekwencji może być standardowym blokiem jaki możemy dodać do Chatfuel – możemy wysyłać tekst, zapisywać atrybuty, wysyłać zdjęcia czy korzystać z zewnętrznego API.

Dodawanie do rozmowy

Skoro mamy już stworzoną sekwencję to należałoby ją zintegrować z rozmową. Aby to zrobić należy użyć elementu „Subscribe to sequence” i wybrać z listy wcześniej stworzoną sekwencję.

Chatfuel sekwencje podstawy

W moim przypadku dodałem ten klocek w wiadomości powitalnej, co oznacza, że każdy nowododany użytkownik przypisany zostanie do tej sekwencji. Nie jest to oczywiście jedyny sposób. Zapisywać do sekwencji możemy np. reagując na akcję wciśnięcia przycisku lub na wpisanie przez subskrybenta odpowiedniego tekstu. Ponadto możemy również decydować do jakiej grupy użytkowników ma być dodana sekwencja ustawiając odpowiednie filtry ( opiszę to innym razem).

Bardzo ważnym elementem, o którym należy pamiętać w przypadku sekwencji jest dodanie do wiadomości możliwości wypisania się z niej. Dlaczego jest to takie istotne? Ponieważ, jeśli użytkownicy nie będą mieli tej możliwości, a uznają te wiadomości za spam i zgłoszą to, wówczas istnieje ryzyko zbanowania naszej strony przez Facebook’a. Aby dodać możliwość wypisania się z sekwencji wykonam następujące kroki:

 1. Dodam grupę o nazwie „Sequence – poradnik – wypisz się”
 2. Dodam blok o nazwie „Sequence – poradnik – wypisany” do stworzonej grupy
 3. W bloku dodam element „Unsubscribe from sequence” i wskażę odpowiednią sekwencję
 4. Dodam blok o nazwie „Sequence – poradnik – czy chcesz się wypisać”
 5. Dodam w tym bloku możliwość wypisania się po kliknięciu w przycisk
 6. Kliknięcie w przycisk spowoduje przeniesienie do bloku „Sequence – poradnik – wypisany”
 7. Dodam blok „Sequence – poradnik – czy chcesz się wypisać” na końcu każdej wiadomości z sekwencji (poza ostatnią)

Podsumowanie

Dzisiaj dowiedzieliście się podstaw dotyczących sekwencji w Chatfuel. Opisałem jak stworzyć sekwencję, jak dodać ją do konwersacji oraz w jaki sposób umożliwić użytkownikowi wypisanie się z niej. Sekwencje to jeden z podstawowych elementów platformy i warto znać jej możliwości i wiedzieć w jaki sposób ich używać. Jest jeszcze sporo zagadnień związanych z sekwencjami, ale są one nieco bardziej zaawansowane i pozostawię je na kolejne wpisy. Jeśli chcecie skorzystać z chatbota, który zaczęliśmy tworzyć w tym wpisie kliknijcie w TEN LINK. Do zobaczenia w kolejnym odcinku!