Jak bezpiecznie testować wprowadzane zmiany w Chatfuel?

Wyświetlanie 'Default message' w Chatfuel tylko raz

Dzisiaj dla Was krótki wpis o tym jak bezpiecznie testować wprowadzane zmiany w Chatfuel. Ile razy zdarzyło Wam się, że chcieliście wprowadzić poprawkę do istniejącego bota, ale obawialiście się jak ona wpłynie na istniejących użytkowników. Chatfuel ma to do siebie, że każda zmiana jest automatycznie zapisywana. W związku z tym każda pomyłka może spowodować błąd po stronie użytkownika, a w rezultacie stratę zaufania do naszego chatbota. Jak tego uniknąć? Dowiecie się z tego artykułu.

Zmiany na duplikacie bloku

Zmiany jakich dokonujemy dotyczą zazwyczaj jednego lub kilku bloków. Aby uniknąć „testowania na produkcji”, czyli na istniejących użytkownikach powinniśmy zduplikować istniejący blok i to na nim przeprowadzać eksperymenty. Chatfuel umożliwia taką operację i można to zrobić po kliknięciu przycisku „Dupliacte this block” znajdującego się obok nazwy bloku.

Jak bezpiecznie testować wprowadzane zmiany w Chatfuel

W ten sposób wśród bloków pojawi się kopia istniejącego bloku i możemy na niej robić wszystkie zmiany, jakie planowaliśmy wykonać. Mamy przy tym pewność, że żaden użytkownik nie dostanie się do tego bloku – wszyscy będą korzystać z dotychczasowego.

Oczywiście jeśli nasza wymaga ingerencji w kilka bloków – nic nie stoi na przeszkodzie, aby skopiować kilka bloków.

Testowanie

Ok, skopiowaliśmy blok (lub bloki), wprowadziliśmy zmiany i chcemy je przetestować. Jak możemy to zrobić skoro w tej chwili zmienione elementy są nieosiągalne? Sposób na to jest następujący:

  • Wchodzimy do zakładki „Set Up AI
  • Dodajemy nową regułę
  • W polu „IF USER SAYS SOMETHING SIMILAR TO:”  wpisujemy frazę testową, po której wpisaniu użytkownik zostanie przekierowany do nowego bloku ( ważne, aby to była fraza unikalna i taka, której użytkownik nigdy nie wpisze. Nie chcemy w końcu, aby przypadkowe osoby weszły do naszych eksperymentalnych bloków.)
  • W polu „BOT REPLIES WITH BLOCK” wpisujemy nazwę testowego bloku
  • Wchodząc w konwersację z botem wpisujemy wybraną frazę i zostaniemy przekierowani do nowego bloku, mając przy tym możliwość jego przetestowania

Jak bezpiecznie testować wprowadzane zmiany w Chatfuel

Wdrażanie

Gdy przetestowaliśmy dostatecznie wprowadzoną funkcjonalność nie pozostaje nam nic innego jak wdrożenie zmian „na produkcję”. Polega to w naszym przypadku na zastąpienie pierwotnych wywołań bloków na nowy i usunięcie starych bloków.  Dzięki temu użytkownicy będą kierowani do elementów z zaimplementowaną nową funkcjonalnością.