Jak stworzyć Newsletter Bota na Messenger’a? – cz.2

Integracja z Messenger'em

W poprzednim artykule przedstawiliśmy podstawowe założenia bota, którego stworzymy w ramach rozpoznania dwóch popularnych platform chatbotowych.

W tym wpisie pokażemy jak stworzyć Newsletter Bota na Messenger’a używając do tego serwisu ManyChat. Jest to jedna z popularniejszych platform służących budowaniu chatbotów na Facebooka. Jeśli chcecie dowiedzieć się nieco więcej o podstawach ManyChat zapraszamy do przeczytania opisu tego serwisu w tym miejscu.

Jakie więc funkcjonalności będzie miał nasz bot? Ograniczymy się do:

  • zapisanie się do newslettera
  • wypisanie się z newslettera
  • wysyłanie informacji o nowych wpisach na blogu

A co potrzebujemy, aby go stworzyć?

  • konto na ManyChat (rejestracja kontem facebookowym)
  • dobre chęci

No to zaczynamy…

Wiadomość powitalna

Zaczniemy jak zwykle od początku – każdy nowy użytkownik bota powinien otrzymać tzw. wiadomość powitalną (Welcome message). Jest to punkt wejściowy do naszego chatbota. Aby ją skonfigurować wchodzimy do zakładki Welcome message i wpisujemy w kontrolce pierwszą wiadomość. Aby użytkownik wiedział co może zrobić dodajemy dodatkowo Buttony z możliwymi opcjami do wyboru. W naszym przypadku ma to być zapisanie się do newslettera, więc dodałem Button z napisem: Chcę otrzymywać nowe wpisy. Póki co nie przypisujemy żadnej akcji tej opcji – zrobimy to za chwilę. Warto jednak wspomnieć tu, że dobrze jakby wiadomość powitalna poinformowała użytkownika w jaki sposób może zrezygnować z notyfikacji od czatbota. Dlatego na końcu dodałem jeszcze informację: „P.S. Jeśli zechcesz kiedykolwiek się wypisać napisz ‚stop’.” (domyślnie w ManyChat słowo ‚stop’ usuwa użytkownika z bota).

Decyzja

Teraz użytkownik wybierając jedną z opcji podejmie decyzję, a my musimy przypisać akcję każdej z nich. Zaczniemy od opcji prostszej – użytkownik wybiera NIE. W takim wypadku jedyne co możemy zrobić to pozdrowić go i poinformować w jaki sposób w przyszłości może zapisać się do Newslettera. Dodajemy więc wiadomość w odpowiedzi na opcję NIE i ją wypełniamy:

Jak stworzyć Newsletter Bota

Pozostała nam akcja na odpowiedź TAK. Poza wygenerowaniem wiadomości, tak jak w poprzednim przypadku, oznaczymy tu dodatkowo użytkownika tagiem ‚newsletter‚. Zrobimy to po to, aby w dalszej części móc przefiltrować, którzy subskrybenci zgodzili się na newsletter  i do których w związku z tym wysyłać notyfikacje.

Jak stworzyć Newsletter Bota

Jeszcze jedna rzecz dotycząca zapisywania się do newslettera – wcześniej poinformowaliśmy użytkownika, że w każdym momencie może zapisać się do listy jeśli użyje słowa kluczowego ‚newsletter’. Aby to zrobić musimy w zakładce Keywords ustawić akcję dodawania tagu ‚newsletter’ na takie słowo kluczowe.

Wysyłanie nowości


Kolejnym etapem, po tym jak już mamy mechanizm zapisywania się do newslettera zaimplementowany, to wysyłanie notyfikacji o nowych wpisach. Służy do tego zakładka Broadcasting i mamy w niej do wyboru dwie opcje: ręczne ustawienie wiadomości lub automatyczne, triggerowane przez wybrane kanały.

Pierwsza opcja pozwala ręcznie zbudować wiadomość lub sekwencję wiadomości, którą otrzymają użytkownicy. Możemy tu również przefiltrować do jakich subskrybentów ją wysłać, wg. takich kryteriów jak np. tagi, płeć czy lokalizacja. Należy przy tym pamiętać o polityce Facebooka, która pozwala wysyłać wiadomości promujące produkty tylko w wyznaczonych oknach czasowym, ale napiszemy o tym nieco szerzej wkrótce.

Druga opcja natomiast pozwala ustawić automatyczną wysyłkę w momencie dodania nowym wpisów na jednym z wybranych kanałów:

  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • Youtube

Podobnie jak w notyfikacjach ustawianych ręcznie, możemy tu przefiltrować użytkowników, do których zostaną wysłane automatyczne wiadomości.

Nasze rozwiązanie wykorzysta opcję drugą, Autoposting. Konfiguracja jest bardzo prosta – wybierając jeden z kanałów wpisujemy jednocześnie URL do odpowiednich zasobów (adres Facebooka, Twittera, Youtube’a lub link do RSS). W naszym przypadku dodałem 2 kanały – nasz fanpage: https://www.facebook.com/ChatBotuj/ oraz kanał RSS CNN (często aktualizowany, więc dobre źródło testów) i ustawiłem wysyłanie tylko do użytkowników, którzy zgodzili się na subskrypcję ( subskrybenci z tagiem newsletter, dodawanym we wcześniejszym kroku).

Efekt?

Podsumowanie

W ten sposób,w ciągu kilku minut, stworzyliśmy prostego (o ile nie prymitywnego) bota, który służy nam za newsletter. Nie pokazywałem tu skomplikowanych konwersacji z dwóch powodów. Pierwszy z nich to ograniczenia związane z darmową wersją ManyChat – niestety brak w niej jest bardzo ważnego elementu, tzw. Condition, czyli instrukcji warunkowej,która pozwala nam podjąć decyzję o kolejnej wiadomości m.in. na podstawie przypisanego tagu, nardowości, płci itp. W naszym przypadku mogłoby się to przydać jeśli chcielibyśmy wyświetlić możliwość zapisania się lub wypisania się z newslettera w zależności od tego czy użytkownik jest już zapisany, czy nie. Drugi powód jest bardziej prozaiczny – celem wpisu było pokazanie możliwości ManyChat, a nie implementacja Killer Bota, który zrewolucjonizuje świat.