Jak stworzyć Newsletter Bota na Messenger’a? – cz.1

Integracja z Messenger'em

Jest to pierwszy z serii wpisów, w których przedstawię w jak stworzyć Newsletter Bota, który będzie powiadamiał czytelników na Messengerze o nowo dodanych artykułach na blogu.

W tej części opiszę funkcjonalności jakie będą dodane do bota oraz opiszę w skrócie platformy, które wykorzystam do jego stworzenia. Użyłem słowa „platformy”, ponieważ celem tych artykułów jest przedstawienie podstawowych funkcjonalności najpopularniejszych platform do tworzenia chatbotów na Messenger’a.

Funkcjonalności bota

Chyba każdy z Was wie co to jest Newsletter. Dotychczasowa forma komunikacji za pomocą Newslettera oparta jest na wysyłaniu maili np. z nowymi artykułami na blogu. A co jeśli zmienilibyśmy sposób komunikacji z czytelnikiem i zaczęli informować go na Messengerze o aktualnościach? Może ten kanał komunikacji wyprze dotychczasowego maila? Oczywiście bot, którego stworzymy nie jest czymś wyjątkowo innowacyjnym, ale stanowi fajny przykład użytecznego chatbota, którego możemy wykorzystać prowadząc swojego bloga.

Jakie zatem funkcjonalności będzie posiadał nasz bot? 

  • zapisywanie się do Newslettera
  • wypisanie się z Newslettera
  • powiadamianie zapisanych czytelników o nowych postach na blogu

Jak stworzyć Newsletter Bota

 

Platformy do tworzenia chatbotów

Duża popularność chatbotów spowodowała wysyp różnego rodzaju frameworków czy platform, które wspomagają nas w tworzeniu botów. Jedne z nich (m.in. ManyChat, Chatfuel, BotEngine) oferują tworzenie botów za pomocą interfejsu graficznego, a inne (m.in. Wit.ai, Dialogflow, Bot Framework) wymagają od twórców umiejętności programistycznych. Oczywiście pierwsza grupa narzędzi ma swoje ograniczenia i jest przeznaczona do tworzenia mniej skomplikowanych chatbotów. Druga natomiast wykorzystywana jest przez osoby, które chcą zaimplementować nieco bardziej elastyczne i złożone chatboty.

W tej serii artykułów pokażę sposób tworzenia Newsletter bota wykorzystując pierwszą grupę narzędzi – ManyChat oraz Chatfuel. Pozostałe narzędzia (jak i porównanie różnych rozwiązań) to temat na inne wpisy (które na pewno w przyszłości się pojawią).

 

Jak stworzyć Newsletter Bota na Messenger'a? - cz.1

ManyChat

 

Jak stworzyć Newsletter Bota na Messenger'a? - cz.1

Chatfuel

Kolejny wpis tej serii będzie poświęcony platformie ManyChat – w skrócie przedstawię, co oferuje oraz zbudujemy wspólnie Newsletter Bota za jej pomocą.

Trzecia część natomiast będzie poświęcona aplikacji Chatfuel i w niej analogicznie pokażę jak stworzyć Newsletter bota za jej pomocą oraz podstawowe funkcjonalności, które w niej znajdziemy.

Więcej informacji o ManyChat znajdziecie TUTAJ.