Jak stworzyć prototyp bota? Sprawdzam Botsociety

Jak stworzyć prototyp bota

Dziś chciałem rozpocząć serię artykułów, w których będę przedstawiał narzędzia wspomagające tworzenie chatbotów. Na pierwszy ogień idzie Botsociety, narzędzie, które umożliwia prototypowanie chatbotów. Wyobraź sobie, że chcesz masz pomysł na bota, chcesz go komuś przedstawić, albo po prostu pokazać jak może on wyglądać potencjalnemu klientowi. Jak możesz to osiągnąć? Sposobów masz kilka:

 • prezentacja w Power Poincie
 • uproszczona wersja bota
 • prototyp

I właśnie tę trzecią opcję umożliwia Ci narzędzie dzisiaj przedstawione – Botsociety. Za jego pomocą możemy stworzyć symulację działającego chatbota, który będzie pełnił rolę uproszczonej wersji prawdziwego chatbota.

Botsociety pozwala nam stworzyć prototyp chatbota na jedną z następujących platform:

 • Messenger
 • Chatbot na stronie
 • Slack bot
 • Google Assistant
 • Alexa skill
 • Twitter bot
 • WhatsApp bot
 • Hangouts bot

Jak stworzyć prototyp bota

Budowanie prototypu

Prototypowanie odbywa się poprzez tworzenie flow bota na zasadzie: „Bot says”, „User says”. Dodając sekwencje wpisywane przez bota lub użytkownika mamy możliwość wykorzystania wszystkich dostępnych kontrolek jakie dostępne są na wybranej platformie.Co mam na myśli? Jako użytkownik Messenger’a mogę ustawić wiadomość wykorzystującą tekst, obrazki czy emoji, a jako chatbot Messengerow’y mamy możliwość wykorzystania list, przycisków, szybkich odpowiedzi czy galerii.

Jak stworzyć prototyp botaJak wiecie rozmowa z chatbotem rzadko nie zawiera rozgałęzień. Podobnie jak w prawdziwym życiu, prowadzona jest inaczej w zależności od udzielanych odpowiedzi, co za tym idzie może kierować na różne „ścieżki”. Tego typu „ścieżki” możemy za pomocą Botsociety utworzyć i inaczej pokierować rozmowę w zależności od odpowiedzi użytkownika. Ciekawą opcją, która w tym przypadku może się przydać (w szczególności przy nieco bardziej skomplikowanych chatbotach) jest możliwość podejrzenia całego flow, tzw. Flowchart. Mamy możliwość podejrzenia „z góry” całego schematu stworzonego prototypu, wraz z rozgałęzieniami.

Eksportowanie i udostępnianie

Gdy już stworzyliśmy prototyp chatbota czas, aby go komuś pokazać i tu z pomocą przychodzą nam opcje eksportowania i udostępniania prototypu. Mamy tu kilka możliwości:

 • eksportowanie jako Gif, avi lub mp4
 • udostępnienie w postaci linku lub za pośrednictwem maila

Tak wyeksportowane video lub udostępniony prototyp możemy przedstawić klientowi, zespołowi czy potencjalnym użytkownikom. Przykład wygenerowanego linku możecie zobaczyć tutaj: LINK.

Czy warto?

Pomysł prototypowania, idea jaka temu przyświeca oraz wykonanie i intuicyjność narzędzie stoi na bardzo wysokim poziomie. Ale… wszystko byłoby dobrze, gdyby nie cena subskrypcji, która według mnie może lekko odrzucić. Cena 79$ na miesiąc nie należy do najmniejszych, a jeśli chcemy korzystać z narzędzia, wykupienie subskrypcji jest niemal na pewno konieczne. W wersji darmowej mamy tylko jeden prototyp, ograniczony tylko do 30 wiadomości. Jeśli więc cena Was nie odstrasza, a czujecie potrzebę szybkiego i intuicyjnego prototypowania chatbota mogę Botsociety polecić z całą pewnością.

 

A Wy korzystaliście z Botsociety? Może używacie innego narzędzia tego typu?