Przegląd ciekawych chatbotów cz.1

Google Reply

Tworzymy tą serię artykułów aby spróbować Was zainspirować oraz przybliżyć w jaki sposób różne serwisy i firmy wykorzystują chatboty. Postaramy się nie tylko opisać funkcje bota ale również zwrócić uwagę jak wpływają one na zaangażowanie użytkownika.
W pierwszej odsłonie m.in. boty pomogą nam wybrać wino, a kot bot sprawdzi pogodę.

 

MemeGenerator Bot

Zaczniemy trochę luźno – śmieszne obrazki zna każdy, ale nie zawsze można było w łatwy sposób przerobić ulubionego mema. Z rozwiązaniem tego problemu przychodzi MemeGenerator Bot. Wszystko sprowadza się do wybrania mema, gdzie możemy wybrać z popularnych lub podać hasło opisujące obrazek o który nam chodzi. Jak wybierzemy nasz śmieszny obrazek bot poprosi nas o podanie tekstu, który umieści na górze obrazka, a w kolejnym kroku o ten który ma być na dole. I to tyle, po sekundzie dostaniemy obrazek z naniesionym tekstem. Brzmi łatwo i prosto, ale zauważmy że jednak autor musiał trochę się napracować. Mamy tu wyszukiwarkę i mechanizm który wrzuca tekst na obrazek. Jest to świetna sprawa kiedy potrzebujemy zrobić mema za pomocą telefonu komórkowego. Mechanizm mógłby znaleźć zastosowanie u firm które np. zajmują się wytwarzaniem gadżetów firmowych. Umożliwi potencjalnemu klientowi sprawdzenie jak jego logo czy też nazwa firmy będzie prezentowała się na proponowanych wyrobach.

Lidl – chatbot od win

Lidl w Anglii wprowadził chatbota do Messengera, który pomaga nam wybrać wino. Działa naprawdę świetnie, możemy dobrać wino wg. potrawy jaką zaserwujemy lub wg. kraju pochodzenia, koloru itp.
Jest to świetny przykład tego jak bot może pomóc naszemu klientowi, przyczynić się do podjęcia decyzji zakupowej, a w tym konkretnym przypadku do odwiedzenia placówki. Jako dodatek, wprowadzono możliwość spróbowania swoich sił w wiedzy o winach. Quiz ma trzy poziomy trudności i polega na wpisywaniu odpowiedzi na zadane pytania.
Bot jest w wersji anglojęzyczne, ale pomimo to zachęcam do spróbowania bo warto sprawdzić w jaki sposób Lidl ułatwia życie i angażuje klienta do zapoznania się z ofertą win w ich sklepie.

Poncho -Kot pogodynka

Koty opanowały Internet i póki co nie zanosi się, aby prędko się z niego wyniosły. Nie dziwi więc że mamy też bota, który udaje kota. W tym przypadku mamy do czynienia z botem, który potrafi o wybranych przez nas porach poinformować o pogodzie. Niby prosta rzecz, lecz należy zwrócić uwagę że nie ma on ograniczenia regionalnego. Autor musiał sprytnie podpiąć się pod jakiś globalny serwis informujący o pogodzie. Pomimo tego, że za pierwszym razem bot nie znalazł mojego miasta to za drugim razem już zaproponował prawidłową lokalizację. Dodatkową opcją jaką możemy sobie zażyczyć to pogoda dla biegaczy. Tutaj również dobiera najlepszy moment w ciągu dnia kiedy byśmy chcieli otrzymać taką informację.

theScore

Na koniec coś dla fanów piłki nożnej, koszyków, hokeja…
Serwis thescore.com, przygotował dla swoich użytkowników chatbota dzięki, któremu nie ominie ich żaden news o ich ulubionej drużynie. Bot informuje nas o pojawieniu się nowego artykułu oraz podaje wyniki drużyn które śledzimy. Wpisując komendę „My Teams” możemy zarządzać naszymi ustawieniami, usuwając zespoły lub poprosić o więcej informacji na ich temat. Działa naprawdę świetnie, choć minusem może być brak ligi polskiej. Jak jednak jesteś fanem topowych lig europejskich oraz śledzisz poczynania drużyn ze Stanów Zjednoczonych, warto poświęcić trochę czasu dla tego bota. Osoby które nie są fanami sportów drużynowych zachęcam do przetestowania. Bot dość konkretnie i w minimalistyczny sposób komunikuje się z nami, a to bardzo dobrze przekłada się na sprawne działanie.