Przegląd ciekawych chatbotów część 2

Google Reply

W drugiej odsłonie przeglądu chatbotów skupiliśmy się na funkcjach użytkowych, które mają szansę zaistnieć na dłużej bądź przetrzeć szlaki dla następców. Sprawdzimy jak wygląda rekrutacja za pomocą bota i jaka firma zaskoczyła rynek decydując się na takie rozwiązanie. Pośledzimy również paczkę z botem InPostu….

Bot rekruter – emplocity.pl

Jeden z pierwszych chatbotów rekrutujących w Polsce. A to co ciekawe korzysta z niego firma, która nie koniecznie od razu może kojarzyć się z taką technologią. Mowa o firmie Budimex, dla osób nie kojarzących – bardzo duża firma budowlana. Ze strony Budimex.pl przekieruje nas do tego samego bota lecz w linku przekazana jest informacja dzięki której bot wie że ma przeprowadzić rekrutację dla tej właśnie firmy. Wracając do rzeczy, bot jest całkiem mocno rozbudowany, ma ciekawe funkcje takie jak np. wybór z predefiniowanych umiejętności kandydata z wyszukiwarką. Wszystko opakowane w proste i zrozumiałe komunikaty. To co jest ważne i należy o tym pamiętać, bot zbiera nasze dane osobowe, mamy możliwość ich edycji w każdej chwili. Mocną stroną tego rozwiązania jest to, że otrzymamy informacje w momencie kiedy pracodawca wyrazi chęci spotkania się z nami. Tak więc nie będziemy zasypywani informacjami typu „pojawiła się nowa oferta pasująca do Twojego profilu” lub podobne. Jest to jedna z najciekawszych ścieżek w jaką poszedł chatbot, myślę że nie wiele czasu minie kiedy nasi pracodawcy zatrudnią boty do obsługi spraw związanych z HR (urlopy, zaświadczenia, dodatki, pity…). Na pewno warto będzie śledzić jak rozwijają się boty wspierające kadry.

Chatbot Accenture

chatbotówAccenture Polska zachowała bardziej tradycyjny model. Bot zadaje nam pytania które zawężają ilość ogłoszeń do tych które będą nas najbardziej interesowały. W zasadzie jest to wybranie kategorii/branży, po czym wyświetlą nam się aktualne oferty pracy. Z poziomu Messengera będziemy mogli przejść na stronę ze szczegółami ogłoszenia lub złożyć swoją aplikację. To drugie robimy na oknie pop-up uzupełniamy dane osobowe, załączamy CV, zaznaczamy zgodę na przetwarzanie danych osobowych i gotowe.

InPost, Paczkomaty, kurier

chatbotówChatBot „Paczucha”, w tej chwili posiada m.in. następujące funkcje:

  • potrafi śledzić naszą paczkę (wystarczy, że podamy mu numer paczki lub numer telefonu)
  • Znajdzie również najbliższe paczkomaty (podać należy miasto i ulicę, tak samo wskaże placówki POP)

Możliwość śledzenia paczki za pomocą numeru telefonu bardzo mi się spodobała, nie muszę znać numeru paczki, aby sprawdzić czy dotarła już do mojego miasta. Ciekawi mnie czy firma inPost ma plany na rozwijanie chatbota i czy będzie można za jego pomocą zamówić kuriera?

Swelly

chatbotówNa koniec coś lżejszego. Swelly skupia wokół siebie społeczność, która lubi pomagać w dokonywaniu wyboru. Bot wysyła nam dwa zdjęcia i w zależności od kontekstu dokonujemy wyboru, np. „która bluzka fajniejsza” lub które „zdjęcie z wakacji wrzucić na Instagram?”. Oczywiście sami również możemy wysłać zdjęcia i zebrać statystyki. Po 24 godzinach dostaniemy wiadomość z wynikiem. Aby zabawa miał większy sens możemy obserwować wybranych użytkowników czy naszych znajomych aby na bieżąco dokonywać osądu.