Sprzedaż w chatbocie, czyli jak dodać płatność do chatbota – Chatfuel

Jak dodać płatność do chatbota

Jak widzicie blog poszedł zdecydowanie w kierunku TEJ platformy – Chatfuel. Nie dlatego, że mam z tego jakieś profity, ale dlatego, że po kilku próbach to na niej najlepiej mi się pracuje. Temat na dziś? Płatności, czyli jak dodać płatność do chatbota oczywiście w Chatfuel.

Łatwo sobie wyobrazić chatbota, za pomocą którego kupimy produkt w sklepie internetowym, wymienimy walutę czy wykupimy abonament na jakąś usługę online. Ale w jaki sposób to zrobić? Jak możemy dodać taką możliwość? Jak dodać płatność do chatbota? Dziś odpowiem Wam na te pytania i pokażę jak dodać płatność do Messenger chatbota, stworzonego za pomocą Chatfuel.

Aby uniknąć rozczarowań dodam, że obecnie żaden z podanych sposobów zaimplementowanych w Chatfuel, nie umożliwia integracji płatności z firmami prowadzącymi działalność w Polsce. Wierzę jednak, że pozostaje to tylko kwestią czasu.

Rodzaje płatności w Chatfuel

Chatfuel posiada dwa wbudowane sposoby na dodanie płatności:

  • Płatność za pomocą mechanizmu Facebooka
  • Płatność za pomocą Stripe

Pierwszy mechanizm to sposób udostępniony przez Facebook’a platformom chatbotowym. Umożliwia dodanie przycisku typu Buy” , po kliknięciu, którego użytkownik zostanie przekierowany do strony z płatnością i będzie mógł zakupić wybrany towar. Mechanizm ten działa jednak tylko na terenie USA, więc skoro możemy – odrzucamy go od razu.

Jak dodać płatność do chatbota

Drugi sposób natomiast to płatność za pomocą platformy Stripe – narzędziem do integracji płatności z systemami i biznesami internetowymi. Jako, że jakiś czas temu Chatfuel nawiązał współpracę ze Stripe, integracja z nimi jest wbudowana i gotowa do użycia przez każdego użytkownika. I ten sposób chciałem Wam zaprezentować w dzisiejszym wpisie.

Dodać jednak muszę w chwili pisania tego tekstu założenie konta na biznes prowadzony w PL niestety nie jest możliwy. Mimo, że Stripe posiada do wyboru kilkanaście krajów to nie ma póki co wśród nich Polski.

Założenie i aktywacja konta

Pierwsze co musimy zrobić to założenie konta. W tym celu wchodzimy na https://stripe.com/ i rejestrujemy się swoim mailem.

Jak dodać płatność do chatbota

To była ta łatwiejsza cześć – jak już to zrobimy musimy aktywować nasze konto. W tym celu należy podać informacje identyfikujące nasz biznes (NIP, adres, numer konta itp.). Tak jak wspomniałem wcześniej, nie możemy w tej chwili podpiąć działalności z Polski, więc rozwiązanie jest przeznaczone w chwili obecnej tylko dla kogoś kto prowadzi firmę w dostępnych przez Stripe krajach.

Aktywacja płatności w Chatfuel

Gdy już aktywowaliśmy konto Stripe możemy włączyć płatność po stronie Chatfuel. W tym celu na wybranym bocie przechodzimy do zakładki „Configure” i klikamy „Connect Stripe”.

Jak dodać płatność do chatbota

Po podłączeniu powinniśmy zobaczyć komunikat, o tym, że operacji się powiodłą i CHatfuel jest zintegrowany ze Stripe’em.

Jak dodać płatność do chatbota

Wspomnieć muszę, że powyższa operacja dozwolona jest tylko dla chatbotów, które są już opublikowane. Dla botów, które nie są jeszcze podpięte do fanpage’a integracja płatności jest niemożliwa.

Teraz wyobraźmy sobie, że chcemy zaoferować użytkownikowi nowy produkt i chcemy mu dać możliwość kupienia go za pośrednictwem naszego chatbota. W tym celu dodamy element Gallery i wypełnimy tytuł oraz zdjęcie, aby uatrakcyjnić ofertę. Aby nasza płatność zadziałała, jednym z przycisków pod ofertą musi być przycisk typu „Buy”. Po jego wciśnięciu pokaże użytkownikowi popup z możliwością wykonania płatności. Integracja ze Stripe’m spowodowała, że cała historia płatności będzie dostępna na dashboardzie, więc wszystkie transakcje możecie kontrolować.

Jak dodać płatność do chatbota

Mam nadzieję, że udało mi się dziś pokazać w jaki sposób możemy uatrakcyjnić naszego bota, a przede wszystkim spróbować go zmonetyzować. Rozwiązanie, które pokazałem ma jednak duże ograniczenie, jednak jestem pewny, że w najbliższym czasie będziemy mogli używać Stripe’a mając działalność zarejestrowaną w Polsce.

PS. Możecie spytać – a jak mam przetestować taką płatność? Po prostu zapłaćcie za jakiś towar, a na dashboardzie będziecie mogli sprawdzić status transakcji. Gdy upewnicie się, że wszystko przebiegło pomyślnie w Panelu możecie wykorzystać opcję „Refund” w celu zwrócenia wpłaconej kwoty na kartę kredytową.

[EDIT 04.01.2020] Wygląda na to, że płatności na platformie Stripe dostępne są już w Polsce, więc śmiało możecie próbować je podpinać.